Početak godine nije mogao bolje da krene. Neočekivano studijsko putovanje Mađarsku, u Pečuj i Vilanj, u organizaciji Privredne komore Vojvodine.
Studijsku posetu predvodila je Dragica Samaržić, viši samostalni stručni saradnik u Udruženju usluga Privredne komore Vojvodine, dok je privrednu delegaciju činilo 40-ak osoba iz vinskog i turističkog sveta, kao i predstavnici akademskih institucija.
Prvi dan ove vinske ekskurzije počeo je posetom Pečujsko-baranjske privredne komore gde je održana konferencija o razvoju vinarstva i vinogradarstva u regiji Vilanj. Konferenciju su otvorili ambasador Republike Srbije u Mađarskoj Nj.E. Rade Drobac, predsednik Privredne komore Vojvodine Boško Vučurević i predsednik Odbora za Srbiju, Hrvatsku i BiH Pečujsko-baranjske privredne komore Mišo Lisac.
Naše komšije iz Mađarske su kroz niz predavanja predstavili svoje planove i aktivnosti vezane za razvijanje vinskog turizma, vinarstva i vinogradarstva. Kroz fondove EU i marketinške aktivnosti uspeli su da naprave brend, podignu nivo kvaliteta vina kao i da unaprede svoju turističku ponudu.
Vilanj (Villány)
Nakon sabiranja utisaka i osveženja nastavili smo našu vinsku ekskurziju u pravcu grada Vilanj.
Našu delegaciju u Vilanju dočekao je gradonačelnik ovog vinskog grada. Vilanj sa 2500 stanovnika živi i radi od vinskog turizma i sve je podređeno tome.
Vinarija Bock (Bock Borászat)
Posle kratke pauze i vina dobrodošlice uputili smo se u prvu vinariju Bock. Naša prva destinacija predstavlja jednu od najvećih vinarija u Vilanju, kroz dugu tradiciju vinarstva i vinogradarstva koja datira još od 1850. godine. Danas ovu vinsku priču Bock vinarije prenosi Jožef Bock (József Bock), kroz dve generacije koje stoje iza Bock loga.
Bock vinarija danas ima 70 hektara svojih vinograda i još dodatnih 70 hektara od kooperanata. Vinogradi se nalaze na najboljoj lokaciji u Vilanj vinskoj regiji (Kopár-dűlő, Jammertál, Fekete-hegy, Ördögárok) gde crvene sorte najbolje uspevaju.
Karakteristične sorte i vina koja se proizvode ovde su:
- Cserszegi Fűszeres, Muscat Ottonel, Sauvignon Blanc, Hárslevelű (sveža, aromatična vina)
- Olaszrizling, Rajnai Rizling, Chardonnay (Bela vina punog tela)
- Cuvée, PortaGéza, Kékfrankos & Fanni Gyöngyöző Rosé (Roze vina)
- Portugieser (danas se zove PortaGéza), Kékfrankos, Kadarka, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot & kupaže napravljene od njih -Ermitage & Bock’N’Roll
- Kékfrankos selekcija, Pinot Noir, Syrah, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, & kupaže napravljene od njih: Royal-, Bock-, Libra- & Capella Cuvee
- I kao poslednje, top vino vinskog podruma Magnifico, napravljen od 100% sorte Ördögárok merlot
Vinski podrumi vinarije Bock nalaze se ispod hotela Bock Hotel Ermitage (4 zvezdice), a gosti restorana i hotela imaju mogućnost da uživaju besplatno u njima. Pravljenje vinskog podruma počelo je 1994 godine a završeno je kroz tri faze (1994-1996, 1998-1999, 2002-2003). Poslednja investicija je bila od 2008-2012, koja je podrazumevala nekoliko vinskih soba za skladištenje i procesuiranje vina, 2 nova krila vinskog podruma i kružni podrum. Današnji kapacitet podruma je 1400 barik buradi i dovoljno inox čeličnih buradi za skladištenje 2300 hL.
Jedno od mesta koje bi trebalo da obiđete jeste kružni podrum pod imenom Bock Kapela. Do njega se dolazi kroz 100 metara dugačak podrum. Zbog specijalne akustike, svetlosne tehnologije instalirane u podrumu i atmosfere može da posluži za razne koncerte i ceremonije venčanja za 100-120 ljudi.
Kroz ove vinske podrume smo degustirali 6 vina, slušajući priču o vinariji, istoriji i proizvodnji. Interesantne priče o ulaganju kroz EU fondove i ideja koje mogu da se realizuju. Odlična prezentacija vina kroz magične vinske podrume Bock vinarije.
Nastavak je usledio u vinskom podrumu „Günzer Tamás“, uz večeru i degustaciju 5 vina vinarije „Günzer Tamás“. Uz domaću hranu i vinu slušali smo priču o vinariji „Günzer Tamás“ i o vinima koja su bila poslužena uz večeru.
Polgar vinarija/pansion (Polgár Pincészet/Panzió)
Noć završavamo u Polgar vinariji/pansionu.
Vinarija Polgar svoju priču kreće još davne 1975 godine, gde je Zoltan Polgar, vlasnik vinarije kao student posedovao ¼ ha vinograda u Kisharsány. Kroz želju, volju i cilj koji su zacrtali od studentskih dana, njihovi snovi postaju stvarnost u poslednjih desetak godina. Od snova do novih sorti, vinskog podruma i pansiona.
Uz vodiča i vlasnicu vinarije silazimo do vinskog podruma koji se nalazi tačno ispod samog pansiona.
Degustaciona sala i jedan uzan hodnik koji vodi do prvog podruma. Onako magično, kao uvod u priču vinarije Polgar. Prvi deo vinskog podruma otkrio nam je slabo osvetljen prostor sa barik buradima u kojima su spavala vina, sorti Širaz i Kaberne Fran. Zatim drugi deo podruma i nova burad. U njima je spavao Kaberne Sovinjon.
Polako dolazimo i do proizvodnog pogona vinarije gde je objašnjen i sam proces stvaranja vina koja smo videli u barik buradima. Naravno, uz degustaciju vina direktno iz tih buradi. Pričajući o samoj proizvodnji saznali smo zaista koliko je ljubavi i truda uloženo u ovu vinariju. Od onih prvih studentskih dana i upoznavanja sa vinarstvom i vinogradarstvom pa do danas.
Poslednji deo slagalice ove vinske priče činila je jedna vinska galerija gde su se čuvala posebna vina kao i vinski trezori u koje ste mogli da čuvate vina za određenu cenu.
Vina koja možete naći kod njih su vina autohtonih sorti, kao i vina internacionalnih sorti. To su: Portugieser, Kadarka Siller, Ezüsthárs, Nemes Fehér, Olaszrizling, Aranyhárs, Kékfrankos, Chardonnay (čist i u kupaži), Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Syrah, Merlot i razne kupaže od istih.
Naredni dan smo započeli razgledanjem vidikovca u blizini vinarije i pansiona Polgar. Vinogradi koji okružuju Vilanj predstavljaju pravi raj za oči. Mali grad kao što je Vilanj živi vinski, kroz generacije, kroz tradiciju razvoja vinarstva i vinogradarstva.
Kratka pauza za razgledanja brda Harsany, njegove spomenike pa nazad na vinski put.
Vinarija Gere Tamaš i Žolt (Gere Tamás & Zsolt Pincészet)
Poslednja vinarija je vinarija Gere Tamaš i Žolt (Gere Tamás & Zsolt Pincészet).
Porodični posao, tradicija duga preko 25 godina, sa 35 hektara svojih zasada, vinarija Gere Tamás & Zsolt proizvodi između 250 i 300 hiljada boca godišnje. Prvo vino koje su plasirali je bilo davne 1988. godine, i sa tim su vinogradi/vinarija postali jedni od najpoznatijih u zemlji.
Njihova vina pripadaju delu lokalne oznake zaštićenog porekla Vilanja (PDO – DHC Villany). Oko 80% produkcije je posvećeno osnovnom rangu (DNC Classicus), dok se premium selekcija (DHC Premium) meri u nekoliko hiljada boca.
Vina se prodaju pod određenim etiketama što označava kvalitet samog vina.
Vina Classicus su pod etiketom Tamas Gere, svima poznata. Kao što smo i napomenuli, oko 80% produkcije je posvećeno ovim etiketama i one se primarno distribuiraju supermarketima. Lagana, voćna, vina reduktivnog stila koja su odležavala u velikim buradima.
Premium kategorija vina nose etikete pod imenom Gere Tamas & Zsolt i ona su namenjena specijalnim gastronomskim i vinskim lokalima i prodavnicama. Ova vina su sofisticiranija, fino balansirana i okarakterisana sa nečim što vinari zovu „Ljubaznost Vilanja“ („Kindness of Villainy“). Ova premium vina čine vina 7 pojedinačnih sorti, najboljih iz Vilanja.
Tokom upoznavanja sa vinima pridružio nam se i vlasnik vinarije koji je i sa nama podelio svoja iskustva u prethodnim godinama.
Jedna veoma zanimljiva priča o gradu Vilanj i njegovih 2500 stanovnika koji dišu i žive kroz vino, baveći se onim što vole.
Na kraju ovog vinskog puta posetili smo selo koje se zove Villánykövesd.
Jedno sasvim malo i neobično selo u blizini grada Vilanj, površine oko 7 kvadratnih kilometara. Selo čine vinski podrumi u 3 nivoa i predstavljaju pravu turističku atrakciju. Posebno obojene kapije i vrata ovih vinskih podruma otvorene su za posetioce tokom cele godine, gde je moguće videti trenutne faze prerade vina, alate koji se koriste za njega i naravno, uživati u degustaciji vina.
2 dana je bilo dovoljno da nas grad Vilanj zadivi svojom istorijom, brojnim vinarijama i ljubaznošću samih stanovnika. Jedan lep primer kako udruženi vinari, građani i ljubitelji vina mogu da doprinesu razvoju vinske kulture i turizma.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”62″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”120″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]Do sledeće vinske avanture…